Nyár van, kánikulai napokkal, ebben az időben az alap biztonsági dolgokon kívül figyelnünk kell arra is, hogy gyermekeinket megvédjük a napégéstől, napszúrástól, hőgutától. A gyermekek bőre sokkal vékonyabb, érzékenyebb, testtömegükhöz képest nagy a testfelületük, kevésbé izzadnak és nem tudnak még figyelni arra, hogy elegendő mértékben pótolják a folyadékveszteséget. Emiatt nagyobb odafigyelést igényelnek mint a felnőttek.
Hogyan előzheted meg a napégést?
Nagyon fontos a megelőzés, mert igaz hogy a tünetek 3-4 napon belül elmúlnak, de a hosszútávú szövődményekre is gondolnunk kell, azaz hogy a gyakori napégések megnövelik a bőrrák kockázatát, a pigmentfoltok keletkezését.
Fontos, hogy a 6 hónapnál fiatalabb babákat SOSE érje direkt napsütés! Mindig árnyékban helyezd el!
Leghatékonyabban ruházattal védekezhetsz a napégés ellen, kalap, sapka használatával a baba arcbőrét is védheted a naptól. Laza, teljes testet fedő öltözékben vidd ki a levegőre a babádat és mindig árnyékban helyezd el!
Fényvédő krémek, naptejek használata 6 hónapos kor alatti babáknál csak nagyon kis felületen megengedett pl. arcbőrön. 6 hónapos kor felett már az egész testén használhatsz naptejet. Legideálisabb az 50-es faktorú UVA- és UVB-sugárzás ellen is védő készítmény. Első használat előtt érdemes egy kis felületen a baba bőrén kipróbálni a naptejet, hogy nem okoz-e allergiás reakciót nála.
Kisbabára, nagygyerekre és felnőttre is igaz, hogy mielőtt kimész a napra, előtte 15 perccel már kend fel a bőrre a naptejet. Normál esetben kétóránként szükséges a naptejet újra felkenni, de ha vízbe mentek akkor utána azonnal ismételd meg a baba bőrének a bekenését.
Nagyon sok gyártó rengetegféle naptejet, készítményt forgalmaz, igyekezz olyat választani amiben a legkevesebb a szintetikus összetevő. Ha egyáltalán nem szeretnél a teljes testén naptejet használni, akkor adjál a gyermekre fehér színű, hosszú ujjú felsőt, ami megvédi a bőrét a napsugarak káros hatásaitól.
Mit tegyél, ha nem volt sikeres a védekézés a nap ellen és gyermeked bőre megégett?
A napégés tünetei nem jelentkeznek azonnal, a bőrpír általában néhány óra múlva kezd el látszani és fokozatosan erősödni. A bőr ilyenkor meleg tapintású, fájdalmas vagy érzékeny melegre és nyomásra. Súlyos, másodfokú égés esetén a bőr duzzadt, felhólyagosodik. A tünetek nem azonnal, hanem félnap vagy 1 nap múlva a legintenzívebbek és 2-3 nap múlva szűnnek meg.
Ha már megtörtént a leégés és láthatóvá vált, akkor a legégett bőrfelületet védd a napfénytől (árnyékban tartózkodással vagy ruhával). Hűsítő zuhany vagy borogatás csökkentheti a fájdalmat. Lokálisan aloe-vera vagy panthenol tartalmú készítmény használata csökkentheti a kellemetlen érzéseket. Fájdalomcsillapító használata is szükséges lehet.
Ha esetleg annyira súyos a leégés, hogy felhólyagosodott a bőr, akkor tudd, hogy a hólyagok kiszúrása, felnyitása TILOS, fertőzésveszélyt jelenthet!
Napégés esetén a test komoly folyadékveszteséget szenved el a sérült bőrön keresztül, ezért rendkívül fontos a fokozot folyadékbevitel! Ilyenkor adj a szokásosnál több folyadékot gyermekednek!
Ha 1 évesnél fiatalabb gyermek napégést szenved, vagy ha láz, fejfájás, zavartság, hányinger, ájulás jelentkezik, vagy ha a napégés súlyos (hólyagos), akkor azonnal keresd fel a házi gyermekorvosodat vagy a gyermekgyógyászati ügyeletet!
Gyermeked mellett saját magadra is figyelj, igyál elegendő vizet és a vízparton ne csak a gyermekedet kenegesd naptejjel, hanem saját magadat is! Számtalan anyukát-apukát látok a vízparton, aki naptejjel szaladgál a gyermeke után, a sapkát ahányszor leveszi a gyerek a fejéről ő annyiszor teszi viszi, folyamatosan hűti a gyermekét, de saját magára nem figyel, láthatóan megpirult már.